Klimatyzacja w mieszkaniu a zużycie prądu

Pojawienie się fali długoterminowych upałów to jeden z głównych czynników, które powodują chęć zakupienia klimatyzatora do mieszkania. W okresie tym wzrasta w piorunującym tempie liczba klimatyzatorów zakupowanych do domów a terminy realizacji zleceń na wykonanie montażu klimatyzacji ulegają wydłużeniu do wielu tygodni. Pomimo promocyjnych ofert na klimatyzatory i system klimatyzacji jako taki, wiele osób myśląc o zakupie nie decyduje się na klimatyzację ze względu na obawy o zużycie prądu przez te urządzania. A przecież można obliczyć to samodzielnie i szybko, znając podstawowe parametry interesującego nas klimatyzatora.

Klimatyzacja w mieszkaniu a zużycie prądu – Jak wybrać dobre urządzenie?

Wybór klimatyzatora nie jest sprawą błahą. Z reguły w warunkach mieszkania czy domu urządzenie to idealnie schłodzi nam jedno – dwa pomieszczenia do których jest przeznaczone. Pisaliśmy więcej na temat tego jaki klimatyzator do mieszkania wybrać, jednak z technicznego punktu widzenia i pod kątem zużycia energii wszystko sprowadza się do tego, żeby wybrać urządzenie o odpowiedniej mocy.

Bierze się to z ogólnie przyjętego przeliczenia, iż na każdy metr kwadratowy potrzebujemy około 100 W mocy chłodniczej (w dużym uproszczeniu). Dodatkowo pod uwagę należy wziąć takie parametry jak: ilość okien, ich orientację względem kierunków geograficznych, nasłonecznienie etc. Najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie tego zagadnienia w rękach specjalistów, którzy wyliczą doskonale zapotrzebowanie na moc klimatyzatora. Jeśli jednak zdecydujemy się zrobić to samodzielnie – aczkolwiek precyzyjnie, należy zaglądnąć do naszego, wyżej wspomnianego artykułu.

Zużycie prądu – informacje podawane przez producentów klimatyzatorów

Aby nie przerażać się rachunkami za prąd, jakie generuje nasz klimatyzator warto wybrać ten, który szacunkowo zużyje go najmniej. Czy i jak jest to możliwe? Czy da się samodzielnie obliczyć tego rodzaju koszty? Jak najbardziej. Ważne jednak, by wziąć pod uwagę dane, które wielu użytkowników często pomija, a mianowicie założony czas pracy klimatyzatora w ciągu doby. Jeśli mamy już tego typu informację, kolejną jakiej potrzebujemy jest cena kilowatogodziny w taryfie, z której korzystamy oraz pobór mocy klimatyzatora. O ile cenę kilowatogodziny czy pobór mocy możemy łatwo ustalić (odczytując go z katalogu lub etykiety urządzenia) o tyle przewidywany czas pracy klimatyzatora jest trudny do ustalenia.

Sporym ułatwieniem jest określenie przez producenta rocznego zużycia energii elektrycznej, które podawane jest w kWh. Informacja ta zamieszczana jest z danymi technicznymi wybranego urządzenia klimatyzacyjnego w katalogu oraz na etykiecie efektywności urządzenia. Przykład poniżej:

roczny pobór energii w trybie chłodzenia

Wyliczenie  rocznego poboru energii w trybie chłodzenia to efekt pomnożenia całkowitego poboru energii przez klimatyzator, który pracuje w trybie chłodzenia przy pełnym obciążeniu klimatyzatora przez około 500 godzin pracy w skali roku. Jest to jednak wyłącznie wartość szacunkowa, bowiem każdy klimatyzator pracuje inaczej. 

Wróćmy jednak do szczegółowych obliczeń

Dzięki wspominanym już danym na karcie katalogowej odczytujemy pobór mocy określony w Watach [W], np. w katalogu urządzeń Daikin (katalogi klimatyzatorów można pobrać z tej strony) znajdujemy tabelę dla interesującego nas urządzenia.

tabela z danymi przykładowych klimatyzatorów

W omawianym przykładzie do obliczeń bierzemy wartość nominalną, która w tabeli wynosi 0,41 kW (odczytaną wartość przeliczamy na kW dzieląc wartość przez 1000 jeżeli parametr podawany jest w W). Dane w pierwszym wierszu oznaczają kombinacje modeli jednostek wewnętrznych z zewnętrznymi. W omawianym przykładzie w pierwszej kolumnie będzie to kombinacja urządzeń FTXZ25N oraz RXZ25N.

W następnej kolejności określić należy ilość godzin pracy klimatyzatora w ciągu dnia (ze względów zdrowotnych nie zaleca się używania go nocą w czasie snu). Średnio jest to 4 do 6 godzin pracy na dobę. Inaczej będziemy jednak używać klimatyzacji w mieszkaniu a inaczej w biurze o czym należy pamiętać. Również przy obecnie zmiennych i ciężkich do przewidzenia warunkach pogodowych w Polsce trudno doprecyzować takie dane.

Po określeniu tych dwóch współczynników obliczamy zużycie kWh na dobę według wzoru:

E_el, doba = t * P, gdzie:

E_el, doba – to dobowe zużycie energii, w kWh/dzień;

t – czas pracy naszego klimatyzatora w ciągu doby, wyrażany w h/dzień

P – pobór mocy przez klimatyzator do chłodzenia lub do grzania, wyrażane w kW.

Uzyskaną wartość mnożymy przez koszt 1 kWh. Dzięki tym obliczeniom będziemy wiedzieli jaki jest koszt dnia pracy klimatyzatora. Koszt 1kWh znajdziemy bez problemu na naszym rachunku otrzymywanym za prąd.

Zgodnie z omawianym przykładem jeżeli zakupimy i zamontujemy wymieniony zestaw klimatyzacji Daikin obliczenia będą wyglądały następująco (jeżeli założymy 4 godziny dziennie pracy urządzeń):

E_el, doba = 4 * 0,41 = 1,64 kWh

następnie mnożymy otrzymaną wartość przez koszt 1 kWh z naszego rachunku, np. 0,35PLN/kWh. Wobec tego dzienny koszt pracy klimatyzatora wyniesie:

1,64 * 0,35 = 0,57 zł

W zależności od potrzeb możemy obliczyć w dalszej kolejności koszt miesięcznego używania klimatyzatora poprzez pomnożenie uzyskanej wartości przez ilość dni pracy naszego urządzenia w ciągu miesiąca. Może być to zatem 1 dzień, mogą być aż 31.

Pamiętajmy, że zużycie prądu przez klimatyzatory nie jest proste do obliczenia. Musimy brać bowiem pod uwagę wiele dodatkowych czynników wpływających na jego pracę. Podane obliczenia to zaledwie szacunkowe liczby, które mogą zmienić się pod wpływem czynników zewnętrznych typu stan urządzenia i jego wydajność (odpowiednio konserwowane i serwisowane działa znacznie wydajniej i oszczędniej niż to, którego nie oddajemy w ręce specjalistów), czy miejsce pracy klimatyzatora.

Jeśli interesuje nas chłodzenie klimatyzatorem bierzemy pod uwagę wartość poboru mocy dla chłodzenia, jeśli interesuje nas ogrzewanie i jego koszty, wówczas wybieramy do obliczeń analogiczny wskaźnik poboru mocy grzewczej.

Oszczędna klimatyzacja, czyli jaka?

Istotnym parametrem na jaki zwrócić należy bezwzględnie uwagę podczas zakupu klimatyzatora jest jego klasa energetyczna. Idealnie, jeśli nasze urządzenie będzie cieszyło się przynależnością do klasy A+++. To obecnie najwyższa na rynku klasa energetyczna, do której należą najtańsze pod kątem zużycia prądu klimatyzatory, a jednocześnie najbardziej wydajne.

Dodatkowe parametry

Klasa A+++ to jedno, jednak wewnątrz niej znajdziemy również podział na klimatyzatory droższe i tańsze. Wybierając zatem urządzenie tej klasy, powinniśmy zwrócić baczną uwagę na dwa elementy. Są to:

  • sezonowa efektywność chłodzenia SEER
  • sezonowa efektywność grzania SCOP

Parametry te dotyczą opcji, czy raczej trybu pracy interesującego nas w danym momencie i oznaczają w skrócie stosunek uzyskanej mocy chłodniczej do energii elektrycznej, która posłuży do wytworzenia tej mocy chłodniczej.

etykieta energetyczna scop i seer

SEER i SCOP są wskaźnikami, których nie możesz zignorować. Dlaczego? Z bardzo prozaicznej przyczyny. Im wyższe wskaźniki efektywności sezonowej posiada konkretny klimatyzator, tym mniejszą ilość energii zużyje zakupione urządzenie podczas transportowania energii cieplnej.

Innym ważnym elementem klimatyzatora jest też posiadanie przez niego opcji trybu tzw. oszczędnego, co może ograniczyć zużycie nawet o połowę, przy jednoczesnej dość dużej wydajności, sięgającej powyżej 75 procent.

Klimatyzatory nowej generacji

Dzięki ciągłemu rozwojowi tej branży dziś na rynku dostępne są klimatyzatory, które informują swoich użytkowników o zużyciu energii. Dzięki specjalnie zamontowanym licznikom zużycia prądu wiemy, jaką ilość pobrał nasz klimatyzator. To znaczne ułatwienie, które pozwoli nam przeliczyć miesięczny, czy dzienny koszt używania klimatyzatora. Mało tego, niektóre urządzenia dodatkowo wskazują wydajność pracy klimatyzatora w danym momencie oraz zużycie skumulowane. Ponadto istotną informacją przy wyborze klimatyzatora jest to czy urządzenie należy do typu inwerter czy on/off. Większość klimatyzatorów, które można dzisiaj kupić u renomowanych producentów to inwertery, które zużywają znacznie mniej energii elektrycznej niż tradycyjne do niedawna on/offy.

Podsumowując

Samodzielne wyliczenie kosztów poboru prądu przez klimatyzator nie jest łatwe ze względu na zmienność czynników wpływających na ich pracę. Każdego roku, w zależności od pogody będziemy klimatyzacji używać w nieco inny sposób. Dodatkowo pod uwagę należy wziąć fakt prawidłowego doboru urządzeń oraz regularnego czyszczenia, które wpływa na wydajność i zużycie prądu. Jednakże przy planowaniu klimatyzacji oprócz własnych wyliczeń możemy posiłkować się parametrami podanymi przez producentów w katalogach i na etykietach energetycznych. Należą do nich:

  • klasa energetyczna
  • roczny pobór energii
  • pobór mocy

Na podstawie tych danych możemy zorientować się, który klimatyzator zużyje nam mniej prądu. Dla przykładu omawiany model Daikina posiada parametry:

  • klasa energetyczna A+++
  • moc chłodnicza 2,5 kW
  • pobór prądu 0,41 kW

Tymczasem klimatyzator Celcia o podobnej mocy z popularnego w Polsce marketu:

  • klasa energetyczna A+
  • moc chłodnicza 2,6 kW
  • pobór prądu 0,91 kW

Parametrów SEER sprzedawcy Celci nie podali… Wniosek jest jednak prosty – urządzenia markowe są zdecydowanie bardziej energooszczędne. Jeżeli nawet w skali dnia koszty energii będą liczone w groszach możemy spokojnie założyć, że nasz klimatyzator posłuży nam przy poprawnej eksploatacji nawet kilkanaście/kilkadziesiąt lat więc koszt droższego urządzenia z pewnością się zwróci w czasie. Ponadto z doświadczenia wiemy, że efektywność tych urządzeń jest również bardzo inna. Krócej będzie pracował klimatyzator, który wdmuchuje nam do mieszkania powietrze o temperaturze 12oC a dłużej urządzenie schładzające powietrze do 18oC.

Jeżeli potrzebujecie Państwo fachowej porady w kwestii związanej z klimatyzacją i mieszkacie w Krakowie lub okolicy Krakowa zawsze możecie skontaktować się z nami i otrzymać fachową pomoc i radę.

 

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
Comments are closed.

© 2015 AHS Kraków. Wszelkie prawa zastrzeżone.