Czym są i jak działają klimatyzatory inwerterowe

Odpowiednia temperatura oraz właściwa wilgotność powietrza są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Zapewniają dogodne warunki do pracy oraz wypoczynku, a także gwarantują dobre samopoczucie i pozytywnie wpływają na równowagę fizyczną oraz psychiczną każdego z nas. Z tych względów niezwykle ważną rolę w naszym życiu pełni odpowiednia klimatyzacja wnętrz, w których na co dzień przebywamy.

Współczesne systemy klimatyzacyjne nastawione są nie tylko na tworzenie przyjaznego człowiekowi środowiska cieplnego, ale również gwarantują wysoki komfort użytkowania, energooszczędność czy też przyjazność dla środowiska. Wszystkie te właściwości posiadają klimatyzatory inwerterowe.

Jak działają klimatyzatory inwerterowe

Są to urządzenia klimatyzacyjne wykorzystujące najnowsze technologie z zakresu chłodzenia oraz ogrzewania pomieszczeń. Znajdują one coraz szersze zastosowanie w budownictwie mieszkalnym, biurowym oraz przemysłowym i w obecnych czasach zaczynają być już swego rodzaju standardem. Przewiduje się, że w niedalekiej przyszłości całkowicie zastąpią one klasyczne klimatyzatory typu on/off.

Sercem klimatyzatora inwerterowego, podobnie jak w innych urządzeniach tego typu, jest sprężarka, która reguluje wydajność urządzenia. Działa ona jednak odmiennie niż jej mniej zaawansowane pod względem technologicznym poprzedniczki. W sposób płynny dostosowuje ona swoją moc i wydajność do warunków termicznych panujących w danym pomieszczeniu.

wykres-jak-działają-klimatyzatory-inwerterowe

Również samo włączenie klimatyzatora przebiega płynnie. Miękki start sprężarki, rozpoczynający się od minimalnych obrotów, redukuje straty energii. Jej praca jednak jest na tyle szybka i elastyczna, iż w krótkim czasie uzyskujemy żądaną temperaturę. Urządzenie bowiem płynnie nabiera obrotów. Rozwiązanie to pozwala na uniknięcie tak zwanego prądu rozruchowego, którego skutkiem jest zwiększone zużycie energii.

W momencie gdy klimatyzator inwerterowy uzyskuje określoną temperaturę, zmniejsza swoją wydajność po to, aby uniknąć wyłączenia się. Dzięki temu wyeliminowane zostają niezwykle energochłonne cykle włączania i wyłączania się urządzenia, co sprawia, że poprawie ulegają parametry żywotności poszczególnych elementów sprężarki, a sam klimatyzator działa po prostu sprawniej.

Redukcja wahań temperatury

Klimatyzatory inwerterowe różnią się od klimatyzatorów klasycznych typu on/off przede wszystkim sposobem działania sprężarki. W przypadku systemu inwerter moc klimatyzatora, jak już zostało wspomniane, regulowana jest płynnie, co zmniejsza zużycie energii. W urządzeniach standardowych on/off regulacja odbywa się na zasadzie „włącz-wyłącz”. Mogą one zatem pracować jedynie ze stałą mocą bądź nie wykonują żadnej pracy. Chociaż ich cena jest niższa, to mniejsze koszty eksploatacji oraz wysoki komfort użytkowania klimatyzatorów inwerterowych, sprawiają, że układy on/off cieszą się coraz mniejszą popularnością i powoli aczkolwiek sukcesywnie są wypierane z rynku.

french door - r1-path

Ponadto inwertery w sposób bardziej precyzyjny utrzymują zadaną w danym pomieszczeniu temperaturę powietrza. Jest to zasługa sprężarek, które stopniowo zwiększając moc, szybko chłodzą lub ogrzewają wnętrze. Sterowanie napięciem, prądem oraz częstotliwością zasilania klimatyzatora to zadanie inwertera elektronicznego. Dostosowuje on obroty sprężarki na podstawie informacji dostarczanych z czujników kontrolujących panujące w pomieszczeniu warunki termiczne. Sprawia to, że możliwe jest utrzymanie stabilnej temperatury we wnętrzu. Wśród zalet układów inwerterowych zaliczyć można także cichą pracę.

Klimatyzatory inwerterowe to oszczędność energii przede wszystkim

Klimatyzatory inwerterowe obniżają koszty wiążące się z chłodzeniem oraz ogrzewaniem pomieszczeń. Mikroprocesorowe sterowanie oraz jeden z najnowocześniejszych układów zasilania i sterowania urządzeniem sprawia, że ich praca jest niezwykle wydajna. Układ ten, tuż po włączeniu pozwala na osiągnięcie żądanej temperatury czterokrotnie szybciej, aniżeli w przypadku standardowych klimatyzatorów typu on/off. Cechą charakterystyczną układu typu inwerter jest zatem wysoka sprawność energetyczna.

Rozruch urządzenia bez inwertera wymaga znacznie więcej energii niż jego normalna praca, co sprawia, że koszty jego użytkowania wzrastają i mogą być znaczącym obciążeniem dla naszego budżetu. Klimatyzator wyposażony w inwerter płynnie zmienia prędkość sprężarki, co redukuje cykle włączania i wyłączania się urządzenia, które pobierają dużo prądu. Takie rozwiązanie gwarantuje oszczędność energii. Jej zużycie spada bowiem nawet o 30/40% w porównaniu z tradycyjnymi urządzeniami typu on/off.

Oszczędność energii, cicha praca, brak wahań temperatury, wysoka moc i komfort użytkowania to czynniki przemawiające za klimatyzatorami inwerterowymi. Jedynym minusem może być ich relatywnie wysoka cena, jednak wydajność oraz żywotność urządzenia rekompensują poniesione wydatki.

 

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
Comments are closed.

© 2015 AHS Kraków. Wszelkie prawa zastrzeżone.