Cena ogrzewania nadmuchowego

Dobór systemu ogrzewania podczas budowy domu, lub innego budynku jest nie lada wyzwaniem, zwłaszcza pod względem finansowym. Niektóre decyzje związane z inwestycjami w urządzenia i technologie należy dobrze przemyśleć ponieważ będą miały znaczący wpływ na wydatki jakie poniesiemy w trakcie eksploatacji. Do takich decyzji należy również wybór systemu ogrzewania. W przypadku gdzie cena ogrzewania nadmuchowego jest takim własnie czynnikiem istnieje co najmniej kilka możliwości, które mogą znacznie zwiększyć lub zmniejszyć koszt instalacji ogrzewania nadmuchowego zwłaszcza na etapie budowy, dlatego warto rozważnie zadecydować z jakich materiałów ma być wykonana instalacja, na jakich urządzeniach i ile funkcji ma spełniać cały system od samego początku.

Koszt instalacji ogrzewania nadmuchowego

jaka jest cena ogrzewania nadmuchowegoInstalacja ogrzewania powietrznego wcale nie musi być droższa od tradycyjnego ogrzewania wodnego, jest za to znacznie bardziej komfortowa. Każda źle wykonana lub dobrana instalacja, niezależnie od zastosowanego systemu powietrznego czy wodnego – będzie kosztowna w eksploatacji. Oczywiście pierwszym i głównym kryterium decydującym o kosztach ogrzewania nadmuchowego jest kubatura budynku, technologia w jakiej budynek został wykończony, oraz jego przeznaczenie. Słabo ocieplony budynek usługowy o znacznej powierzchni (np. kort tenisowy pod balonem, hala magazynowa pod blachą) będzie wymagał zastosowania urządzeń o większej mocy i zupełnie innej instalacji niż niewielki domek jednorodzinny, w którym ogrzewanie nadmuchowe będzie wspomagane kominkiem.

Najważniejsze czynniki stanowiące o koszcie ogrzewania nadmuchowego:

  • Rodzaj, ilość i moc zastosowanych urządzeń takich jak piece nadmuchowe: do ogrzania małych domów jednorodzinnych często wystarcza pojedyncza nagrzewnica o niewielkiej mocy. Duże powierzchnie, takie jak hale produkcyjne czy supermarkety obsługiwane będą przez urządzenia typu rooftop. Ponieważ same piece również bardzo się od siebie różnią, zarówno pod względem zastosowanych technologii jak i zużycia gazu, wybór często sprowadza się do tego czy decydujemy się na mniejsze koszty na etapie instalacji i zakup np. niekondensacyjnego pieca nadmuchowego typu Rheem – model SGPN. Czy wybierzemy urządzenia kondensacyjne Rheem – typu RGRA lub modulacyjne RGFD, które dadzą znaczne oszczędności, ale w przyszłości podczas eksploatacji.
  • Materiały instalacyjne, sposób poprowadzenia instalacji, dodatkowe urządzenia: Materiałów z jakich wykonujemy instalacje ogrzewania powietrznego jest do wyboru co najmniej kilka. Najmniej ekonomiczne ze względu na koszt produkcji, czas wytwarzania i konieczność transportowania wielu ciężkich elementów o różnych gabarytach, jest wykonanie instalacji z kanałów blaszanych, w izolacji z wełny mineralnej. System ten jakościowo jest również najmniej praktyczny, ze względu na ciężar, przenoszony hałas, czy ewentualne przeróbki instalacji w przyszłości. Jednak w niektórych przypadkach – np. przy prowadzeniu instalacji ogrzewania w podłodze, (co jest wariantem najkorzystniejszym z punktu widzenia efektywności) jest to w zasadzie jedyny materiał, który można bezpiecznie zastosować. Więcej na ten temat znajduje się na stronie o materiałach instalacyjnych w ogrzewaniu
  • Alternatywą do kanałów wykonanych z blachy są przewody wyprodukowane z wełny mineralnej. Należą do nich:Ursa Air, Climaver, Pianka poliuretanowa. Są to bardzo nowoczesne technologie, które pozwalają na dużo szybsze wykonywanie instalacji, mają lepsze właściwości wytłumiające i pozwalaj w łatwy i szybki sposób wprowadzać ewentualne zmiany w instalacji, zarówno na etapie budowy jak i podczas eksploatacji. Są to w pełni bezpieczne, certyfikowane materiały. Kanały wykonujemy bezpośrednio na placu budowy, korzystając ze specjalnych noży, doświadczenia i wiedzy.

Należy wspomnieć również o przewodach okrągłych typu Spiro, które można swobodnie układać w przestrzeniach, gdzie mamy bardzo ograniczone miejsce, z racji tego jednak, że cechują się znacznymi oporami powietrza, zazwyczaj stosujemy je na końcach instalacji, jako krótkie odcinki, które podłączone są bezpośrednio do puszek rozprężnych kratek nawiewnych.

Cena ogrzewania nadmuchowego może zależeć również od dodatkowych elementów instalacji kanałowej,  jeżeli istnieje konieczność ich zastosowania. Mogą to być tłumiki wyciszające, przepustnice sterujące przepływem powietrza w różnych ogrzewanych strefach (np. piętrach czy pokojach), a także detale, którymi instalacja ma być zakończona. Szczególnie duże rozbieżności cenowe występują w przypadku zastosowanych nawiewników takich jak kratki czy anemostaty.

Zastosowanie modułów dodatkowych

lampy uv stosowane w ogrzewaniu nadmuchowymTakich jak zestaw do klimatyzacji (sprężarka i chłodnica), filtr jonizacyjny, nawilżacz powietrza, rekuperator, czy wreszcie lampy UV to czynniki mogące znacznie podnieść koszt całego przedsięwzięcia. Nie każdy wie, że ich instalacja nie jest niezbędna już na etapie budowy. Jeżeli wyrazimy chęć ewentualnego zainstalowania tych urządzeń w przyszłości, dobry projektant i wykonawca bez problemu przewidzą poprowadzenie instalacji w taki sposób, aby było to możliwe. Wiąże się to przede wszystkim z pozostawieniem odpowiedniej ilości miejsca przewidzianego na późniejszą instalację tych urządzeń. W ten sposób dodanie modułów w przyszłości będzie szybkie i nie przyprawi nas o ból głowy związany z remontem, ponieważ poszczególne komponenty można bezproblemowo wstawiać w instalację podmieniając je z wcześniej przygotowanymi kanałami. Dzięki temu możemy np. decyzję o zamontowaniu klimatyzacji odłożyć w czasie nawet o kilka lat, bez obciążania budżetu w danym momencie. Ważne jednak, aby zgłosić taki pomysł już na etapie budowy. W przypadku klimatyzacji będzie można doprowadzić na wszelki wypadek przewody miedziane do obiegu freonu w instalacji, a do nawilżacza powietrza doprowadzić instalację wodną.

Cena ogrzewania nadmuchowego może bardzo się różnić w zależności od tego gdzie chcemy wykonać instalację, dlatego każdorazowo, zachęcamy do kontaktu z naszą firmą, zarówno poprzez formularz kontaktowy czy telefon 502 056 412, a nawet na miejscu Państwa budowy, ponieważ w taki sposób jesteśmy w stanie podać realne koszty wykonania instalacji, oraz podpowiedzieć najtańsze i najbardziej efektywne rozwiązania wynikające z praktyki. Zachęcamy do bezpłatnej wizyty i konsultacji u Państwa szczególnie osoby z Krakowa i Małopolski. Zapraszamy!

Rating: 3.3/5. From 3 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
Comments are closed.

© 2015 AHS Kraków. Wszelkie prawa zastrzeżone.