Centralna klimatyzacja – na czym to polega

Centralna klimatyzacja jako system, przeznaczony jest przede wszystkim do pomieszczeń o dużej kubaturze. Klimatyzacja tego typu stosowana jest zarówno w budynkach mieszkalnych takich jak domy, jak i w komercyjnych, np. hotele, domy weselne, hale. Poniżej uproszczony schemat działania takiego systemu.

centralna klimatyzacja schemat

Centralna klimatyzacja w dwóch wariantach

Pierwszym z dostępnych rozwiązań jest zestaw urządzeń do centralnej klimatyzacji marki Rheem (na rynku dostępne są także inne marki: Carrier, York i inne), który składa się z:

  • dmuchawy klimatyzacyjnej Rheem SHLL (lub pieca nadmuchowego)
  • chłodnicy Rheem RCFL instalowanej za dmuchawą (lub piecem nadmuchowym)
  • agregatu klimatyzacyjnego z pompą ciepła Rheem SPGL, umieszczanego na zewnątrz poza budynkiem
  • instalacji kanałowej zakończonej kratkami nawiewnymi
  • termostatu regulującego pracę urządzeń

Centralna klimatyzacja tego typu doskonale współpracuje z ogrzewaniem nadmuchowym i może stanowić jego uzupełnienie. W takim wypadku chłodnica instalowana jest na wylocie pieca nadmuchowego. System w takim wariancie działa w oparciu o jedną instalację kanałową. Po prostu w momencie zmiany ustawień na termostacie system przełącza się w tryb pracy ogrzewania lub klimatyzacji i uruchamia poszczególne podzespoły. Schłodzone dzięki klimatyzacji powietrze w lecie, dostarczane jest tymi samymi kanałami, którymi w zimie dociera do pomieszczeń powietrze ogrzane przez piec nadmuchowy.

Jeżeli nasz budynek został już wyposażony w niezależny system ogrzewania, np. poprzez piec dwufunkcyjny i kaloryfery to nic nie staje na przeszkodzie aby centralna klimatyzacja również w takim wypadku znalazła zastosowanie. Po prostu zamiast pieca nadmuchowego z funkcją ogrzewania należy zainstalować dmuchawę klimatyzacyjną Rheem SHLL. Wprawdzie eliminujemy tutaj możliwość ogrzewania pomieszczeń za pośrednictwem pieca nadmuchowego, ale dzięki agregatowi klimatyzacyjnemu z pompą ciepła możemy skutecznie wspomagać ogrzewanie zmniejszając koszty związane ze zużyciem gazu przez piec dwufunkcyjny.

Rheem chłodnica klimatyzacyjnaRheem agregat chłodniczy pompa ciepła i dmuchawa klimatyzacyjna  termostat do urządzeń rheem 02

Dzięki odpowiednio poprowadzonej instalacji można schładzać pomieszczenia zarówno w całym budynku, lub w wybranych sekcjach. Kanały którymi przesyłane jest powietrze mogą zostać przygotowane z blachy lub w nowoczesnej technologii Climaver i Ursa Air, dzięki czemu praca urządzeń jest niesłyszalna w pomieszczeniach.  System ten doskonale sprawdza się szczególnie w domach, gdzie temperatura może być równomiernie utrzymywana w całym budynku.

centralna klimatyzacja 01Nowoczesna technologia marki Rheem, jest oparta na niezawodnych i sprawdzanych od 1920 roku urządzeniach.

Czynnik chłodniczy wykorzystywany w oferowanej przez nas klimatyzacji to wyłącznie ekologiczny czynnik chłodniczy R410A.

Jeżeli są Państwo zainteresowani klimatyzacją centralną, chcieliby Państwo dowiedzieć się ile kosztuje taki system, prosimy o przesłanie zapytania  lub o kontakt  pod numerem 502 056 412 a także poprzez formularz kontaktowy. Chętnie udzielimy odpowiedzi na wszelkie pytania, przyjedziemy na wizję lokalną i znajdziemy idealne dla Państwa rozwiązanie.

Centralna klimatyzacja w oparciu o klimatyzator kanałowy

Drugim rozwiązaniem jest zastosowanie klimatyzatora kanałowego. Są to również urządzenia przeznaczone na większe powierzchnie i rozprowadzają schłodzone powietrze za pośrednictwem kanałów. Zastosowane urządzenia są znacznie mniejsze i nie mają tak dużych możliwości rozbudowy jak system nadmuchowy typu Rheem. Doskonale sprawdzają się jednak tam, gdzie potrzebna jest sama klimatyzacja a instalacja ogrzewania dowolnego typu została już wykonana. W swojej ofercie posiadamy pełną gamę klimatyzatorów firm Samsung, LG oraz Daikin jak również wszelkie dostępne na polskim rynku klimatyzatory innych firm.

centralna klimatyzacja klimatyzator kanałowy

Przykład wykonanej instalacji klimatyzacji kanałowej mogą Państwo zobaczyć tutaj.

Jeżeli są Państwo zainteresowani wykonaniem instalacji centralnego systemu klimatyzacji to zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Do klientów z Krakowa oraz całej małopolski chętnie przyjedziemy na bezpłatną konsultację. Zapraszamy!

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
Comments are closed.

© 2015 AHS Kraków. Wszelkie prawa zastrzeżone.