Jaki klimatyzator do mieszkania wybrać

Szczególnie w okresach letnich upałów wiele osób dochodzi do wniosku, że klimatyzacja może znacznie uprzyjemnić życie. Ze względu na mnogość opcji klimatyzatorów jakie są dostępne obecnie na Polskim rynku przygotowaliśmy w naszym poradniku artykuł na temat tego jaki klimatyzator do mieszkania wybrać. Decyzja nie jest łatwa ze względu na wiele czynników, które potęgowane są przez mnogość opcji urządzeń dostępnych na rynku. Do czynników tych należą przede wszystkim:

  • cena urządzenia i montażu klimatyzacji
  • producent (klimatyzator markowy lub nie)
  • moc chłodnicza klimatyzacji
  • dodatkowe funkcje poprawiające komfort
  • wygląd klimatyzatorów i możliwość zastosowania konkretnych systemów

Oczywiście jeżeli wolicie Państwo drogę na skróty zawsze można skontaktować się z nami – dobierzemy klimatyzator dla Państwa, jednak spokojnie można to zrobić również samemu.

Przede wszystkim jednak, zanim będziemy mogli rozpocząć przeglądanie ofert i szacowanie budżetu jaki chcemy wydać na klimatyzator, należy oszacować jakie zapotrzebowanie na moc chłodniczą ma nasze mieszkanie czy też pojedyncze pomieszczenie. Pomogą nam w tym poniższe wytyczne, które w prosty i dość precyzyjny sposób pozwalają to wyliczyć.

Jaki klimatyzator do mieszkania – wybór mocy chłodniczej

Na potrzeby klientów opracowaliśmy tabele, dzięki którym każdy oszacuje sobie jakiej mocy chłodniczej klimatyzator spełni wymagania cieplne danego pomieszczenia. Są to tabele uproszczone ale dzięki nim przed oszacowaniem budżetu dowiedzą się Państwo jakiej mocy chłodniczej klimatyzator będzie odpowiedni. W zasadzie dzięki temu zostanie Państwu do wyboru tylko i wyłącznie marka i wygląd urządzeń. Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy zorientować się jakie położenie względem stron świata ma wybrane pomieszczenie, w którym będzie klimatyzator a następnie zmierzyć dokładnie powierzchnię ścian i sufitu biorąc pod uwagę osobno wymiary okien.  

  1. Okna i drzwi nasłonecznione (powierzchnie szklane)

jaki klimatyzator do mieszkania 01

2. Wszystkie okna i drzwi nie ujęte w pkt. 1

jaki klimatyzator do mieszkania 02

3. Następnie należy zmierzyć i policzyć powierzchnię ścian zewnętrznych nasłonecznionych biorąc po uwagę również ich konstrukcję

jaki klimatyzator do mieszkania 03

4. Oraz wszystkie ściany zewnętrzne (nie nasłonecznione) i wewnętrzne nieujęte w pkt. 3

jaki klimatyzator do mieszkania 04

5. W kolejnym kroku należy wziąć pod uwagę powierzchnię sufitu w przypadku mieszkania w bloku oraz sufitu i dachu nad nim w przypadku domu. Ma to znaczenie również w przypadku mieszkań w bloku na ostatnim piętrze, gdzie w okresie letnim zazwyczaj jest znacznie cieplej niż w innych mieszkaniach.

jaki klimatyzator do mieszkania 05

 6. Podłoga nad pomieszczeniem nieklimatyzowanym (nie dotyczy piwnic) również ma znaczenie

jaki klimatyzator do mieszkania 06

7. Otwory do pomieszczeń nieklimatyzowanych, które nie są zamknięte w godzinach przebywania (np. otwarte drzwi)

jaki klimatyzator do mieszkania 07

8. Pozostałymi dwoma czynnikami wpływającymi na zapotrzebowanie na moc chłodniczą są: ilość osób, które będą przebywać w pomieszczeniu (za każdą osobę dorosłą średnio aktywną, w kalkulacji należy doliczyć zapotrzebowanie w wysokości 100 Watt) a także ciepło z urządzeń elektrycznych i oświetlenia, które celowo tutaj pomijamy ponieważ wskaźnik ten będzie istotony głównie w budynkach o innym przeznaczeniu, gdzie takich urządzeń jest dużo (np. sklep w którym stoi kilka lodówek emitujących ciepło, biuro w którym znajduje się dużo sprzętu elektronicznego takiego jak komputery, monitory, itp.).

Na podstawie powyższych wartości z tabel należy zsumować liczby z ostatniej kolumny co daje końcowy wynik w postaci zapotrzebowania pomieszczenia na moc chłodniczą wyrażonej w jednostce Watt.

W momencie kiedy wiemy już jaka moc chłodnicza klimatyzatora jest nam potrzebna, możemy skupić się na pozostałych czynnikach, które są znaczące przy wyborze klimatyzacji do mieszkania.

Producenci, funkcje, cena klimatyzacji do mieszkania

Klimatyzatory przenośne

klimatyzator przenośnyZ doświadczenia wiemy, że głównym kryterium wyboru klimatyzacji jest jej cena, dlatego też na początku zajmiemy się omówieniem tego aspektu. Decydując się na montaż klimatyzacji w mieszkaniu, czy w biurze powinniśmy z góry określić przedział cenowy w którym szukać będziemy naszego klimatyzatora. Oczywiście najtańszą, ale jednocześnie też najmniej wydajną i najbardziej kłopotliwą w obsłudze opcją jest wybór klimatyzatora przenośnego, czyli takiego, który w jednym urządzeniu skupia wszystkie elementy niezbędne do prawidłowego procesu chłodzenia powietrza. Taki, nawet używany klimatyzator można kupić na popularnym serwisie aukcyjnym już od 100 zł a więc bardzo tanio. W tej kategorii istnieją także modele za kwotę powyżej 2500 zł tak więc rozbieżność jest duża, tym bardziej że w górnej granicy cenowej można spokojnie kupić z montażem markową klimatyzację typu split. Osobom, które cenią sobie podwyższony komfort nie polecamy jednak tego typu urządzeń z kilku powodów. Po pierwsze obsługa tego klimatyzatora może być kłopotliwa ze względu na konieczność ręcznego opróżniania pojemnika, w którym zbierana jest woda skraplana w procesie chłodzenia powietrza o czym trzeba pamiętać, inaczej klimatyzator nie będzie działał. Ponadto urządzenie takie stawiane zazwyczaj na podłodze zajmuje sporo miejsca co z góry dyskwalifikuje go w tej kategorii w porównaniu z popularnymi płaskimi “splitami” wieszanymi na ścianie. Ponieważ klimatyzator taki musi także oddawać ciepło, w tym celu został wyposażony w specjalną rurę. Zachodzi w związku z tym potrzeba wystawienia takiej rury poza pomieszczenie a najlepiej w ogóle na zewnątrz budynku. Najczęściej w tym wypadku rurę wystawia się zwyczajnie przez otwarte okno co znacznie zmniejsza efektywność pracy klimatyzatora, ponieważ gorące powietrze z zewnątrz z powrotem wraca do środka, natomiast chłodne powietrze z pomieszczenia w sposób naturalny wylatuje na zewnątrz. Oczywiście można ominąć tą niedogodność docinając sobie specjalną wstawkę do okna, np. ze styropianu… Osobną kwestią przy tego typu klimatyzatorach jest problem z serwisowaniem tych urządzeń, ponieważ w tym przypadku często istnieje problem z dostępem do części serwisowych (znaczna część urządzeń jest produkcji chińskiej typu “no name”) oraz ze znalezieniem firmy, która podejmie się naprawy takiego urządzenia, zwyczajnie przy cenie 100 zł za klimatyzator koszt naprawy może znacznie przewyższyć jego wartość.

Klimatyzatory naścienne typu split

Są to komplety klimatyzacji zawierające jednostkę zewnętrzną odprowadzającą ciepłe powietrze poza pomieszczeniem oraz jednostkę wewnętrzną chłodzącą powietrze w pomieszczeniu. Klimatyzatory split stanowią najlepsze połączenie komfortu i przystępności cenowej. Najtańsze komplety klimatyzacji można kupić w popularnych marketach budowlanych, są to często jednak podobnie jak klimatyzatory przenośne urządzenia niemarkowe o kiepskiej jakości wykonania i braku dostępności części serwisowych. Ceny takich klimatyzatorów zaczynają się od 1000 – 1500 zł jednak samodzielna instalacja takich urządzeń choć jest możliwa, wymaga jednak specjalistycznej wiedzy i jest związana z ryzykiem uszkodzenia urządzenia.

Markowe klimatyzatory tupu split można kupić w wyspecjalizowanych firmach usługowych oraz sklepach internetowych. Do najpopularniejszych producentów urządzeń tego typu należą przede wszystkim firmy Daikin, LG, Samsung, Mitsubishi Electrics, Gree oraz kilka innych marek. Koszt takich urządzeń w zalezności od mocy chłodniczej i klasy jednostki wynosi od 1500 zł w zwyrz. Szczególnie warto rozejrzeć się za klimatyzatorem tego typu w okresach przedsezonowych oraz posezonowych promocji kiedy można kupić je na prawdę tanio. Na cenę klimatyzatorów wpływa również ich jakość wykonania a w szczególności design. Dlatego urządzenia o wymyślnych kształtach i funkcjach będą kosztować drożej. Jeżeli chodzi o cenę w zalezności od produzenta, najtańsze klimatyzatory oferują takie marki jak Gree czy LG. Na średniej półce cenowej znajdziemy również niektóre modele LG oraz Samsunga. Natomiast najdroższe urządzenia produkują firmy z pod bandery Daikin, Mitsubishi Electrics , Toshiba oraz Lennox.

Etykieta energetyczna

Obecnie różne klimatyzatory posiadają różne parametry, jednakże najlepsi producenci oferują rozwiązania zbliżone do siebie pod względem komfortu, użyteczności i jakości wykonania. Dlatego też poniżej skupię się wyłącznie na tym, którym elementom z etykiety klimatyzatora najlepiej przyjrzeć się szczegółowo. Należą do nich najważniejsze parametry: SEER, COP, moc chłodnicza, moc grzewcza, pobór prądu, głośność urządzenia. Poniżej przedstawiamy  przykładową etykietę.

etykieta energetyczna na klimatyzatorach

Jeżeli ten wpis okazał się dla Ciebie w jakimś stopniu przydatny oceń go i pozostaw komentarz! Dzięki temu wiemy, że nasza praca nie idzie na marne.

Rating: 4.5/5. From 4 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
Comments are closed.

© 2015 AHS Kraków. Wszelkie prawa zastrzeżone.