Ogrzewanie hal produkcyjnych z zastosowaniem systemu ogrzewania nadmuchowego

System ogrzewania nadmuchowego doskonale nadaje się do pomieszczeń o znacznej kubaturze, takich jak hale produkcyjne, duże sklepy, centra handlowe, kościoły czy warsztaty samochodowe. Mamy prawo postawić taką tezę, ponieważ przeprowadziliśmy kilkadziesiąt tego typu instalacji w naszej firmie i potwierdzają to nasi klienci. Ogrzewanie nadmuchowe znacznie zwiększa komfort przebywania w pomieszczeniach, w których zostało zastosowane, ale więcej o jego zaletach opiszemy poniżej.

Zalety systemu ogrzewania nadmuchowego w halach produkcyjnych

Podstawową zaletą tego systemu w stosunku do innych jest jego duża elastyczność, przez którą rozumiemy możliwość uruchomienia ogrzewania w dowolnym momencie i natychmiastowej emisji ciepła do pomieszczenia. W takiej sytuacji dzięki temu, że medium grzewczym od razu jest ciepłe powietrze, skróceniu ulega czas jaki jest potrzebny do ogrzania pomieszczeń w porównaniu z tradycyjnym, najczęściej stosowanym systemem wodnym. Ma to znaczenie w przypadku gdy chcemy ogrzewać pomieszczenia wyłącznie w określonych godzinach kiedy na hali produkcyjnej przebywają pracownicy.

Programowanie godzin grzania

Ogrzewanie nadmuchowe w halach produkcyjnych sprawdza się szczególnie, ponieważ można je z góry zaprogramować odpowiednio do swoich indywidualnych potrzeb i czasu w jakim przebywają w nich użytkownicy. Zazwyczaj temperatury w tego typu pomieszczeniach nie muszą być bardzo wysokie, a odpowiedni sterownik pozwala włączyć ogrzewanie o wyznaczonej godzinie np. na kilkadziesiąt minut przed przyjściem ludzi. Odpowiednio dobrany system bez problemu ogrzeje pomieszczenie w kilka chwil. Programowanie sterownika jest dziecinnie proste i pozwala uruchamiać urządzenie i osiągać zadane temperatury w dowolnym momencie, w którym sobie tego zażyczymy.

termostat do ogrzewania nadmuchowego luxrpo

Funkcja wentylacji w dowolnym momencie

Dodatkowe atuty systemu, które dają mu przewagę nad tradycyjnym ogrzewaniem, jest możliwość wentylowania pomieszczeń w dowolnym momencie. Za pomocą jednego guzika możemy spowodować, że powietrze w pomieszczeniach zacznie recyrkulować.
Szczególnie jest to przydatne w okresie letnim, kiedy możemy uzyskać efekt tak zwanej małej klimatyzacji. Instalacja kanałowa prowadząca do nagrzewnicy jest zazwyczaj wyprowadzona na zewnątrz budynku, żeby mogła korzystać ze świeżego powietrza. Procent dostarczanego powietrza regulowany jest poprzez przepustnice, którymi można odpowiednio je dozować:

  • w zimie przepustnica zewnętrzna jest zamknięta w 95% i układ pracuje przede wszystkim na powietrzu wewnętrznym, na tzw. powrocie. Dzięki temu na zasadzie recyrkulacji piec nadmuchowy ogrzewa powietrze z wewnątrz z niewielką domieszką powietrza świeżego i nie musi włączać się tak często.
  • w lecie natomiast przepustnicę zewnętrzną można otworzyć do 100% i wentylować pomieszczenia w dowolnym momencie. Zużycie energii i koszty z tym związane są niewielkie, ponieważ pracuje sam wentylator. Optymalne wyjście kanału doprowadzającego świeże powietrze (tzw. czerpnia) znajduje się po północnej stronie budynku (zalecane). Dzięki temu świeże powietrze dostarczane do budynku jest dużo chłodniejsze, dając przyjemne uczucie tzw. „małej klimatyzacji”.

Filtracja i oczyszczanie powietrza

Kolejną zaleta jaką można zastosować w przypadku ogrzewania nadmuchowego, a której nie ma wodny system tradycyjny jest możliwość filtracji powietrza. Za pomocą specjalnych filtrów znajdujących się na instalacji i w piecu nadmuchowym, z powietrza wychwytywany jest kurz i pył. Wpływa to w znaczny sposób na jakość przebywania i komfortu w takich miejscach. Dodatkowo system ogrzewania nadmuchowego umożliwia jeszcze lepsze oczyszczanie powietrza dzięki zastosowaniu w instalacji filtra jonizacyjnego a także lamp UV. Pozwala to niemalże oczyścić powietrze do warunków szpitalnych.

              lampy uv stosowane w ogrzewaniu nadmuchowym                   filtr jonizacyjny rheem                   papierowe filtry do ogrzewania nadmuchowego

Istnieje także możliwość rozbudowania systemu o nawilżanie powietrza (opcjonalne).

Możliwość kierowania strumieniem powietrza i przebudowa instalacji

Odpowiednio przemyślana i zaplanowana instalacja kanałowa, poprzez zastosowanie specjalnych dysz, umożliwia ustawienie strumienia powietrza w taki sposób, żeby ogrzewać poszczególne stanowiska pracy na hali przemysłowej. W momencie kiedy chcemy zmienić organizację stanowisk na hali, w łatwy sposób można przekierować nawiew. Sama instalacja bez względu na to czy wykonana z blachy ocynkowanej czy z materiałów z włókna szklanego daje możliwość ingerencji i całkowitej zmiany miejsca nadmuchu poprzez wycięcie otworów nadmuchowych w jednym miejscu i zadeklowanie w innym gdzie funkcja grzania nie będzie już tak potrzebna. W przypadku hali produkcyjnej jest to o tyle łatwiejsze, że zazwyczaj instalacja nie wymaga zabudowy regipsowej czy maskowania, więc zmian dokonywać można w prosty, szybki i tani sposób. Tradycyjny system wodny z zastosowaniem kaloryferów nie jest tak elastyczny. Prowadzenie instalacji wodnej i montaż emitorów ciepła jest bardziej czasochłonny i kosztuje więcej.

ogrzewanie hali przemysłowej dysza nawiewna

Koszt instalacji systemu ogrzewania nadmuchowego oraz koszty eksploatacji

Z pewnością system ogrzewania nadmuchowego nie należy do najtańszych co jest w zasadzie jego jedyną wadą. Jednak możliwości rekompensaty inwestycji poczynionych na początku ujawnia się w trakcie eksploatacji. Dodatkowo wygoda i możliwość precyzyjnego sterowania czynią system ogrzewania nadmuchowego bardzo atrakcyjnym. Oczywiście spalanie paliwami stałymi z racji tego, że paliwa te są najtańszym nośnikiem energii wychodzi najtaniej, jednakże na temat porównania kosztów różnych systemów ogrzewania przygotowaliśmy osobny artykuł – zapraszamy do lektury. Należy także podkreślić, że każda instalacja ogrzewania nadmuchowego jest inna i żeby poznać  realne koszty wystarczy skontaktować się z nami w zakładce kontakt po bezpłatną wycenę.

Żeby zobaczyć pierwszą lepszą instalację systemu ogrzewania nadmuchowego wystarczy udać się do najbliższego supermarketu. W tego typu budynkach jest to często podstawowy system ogrzewania, tyle że w skali makro, ponieważ urządzeniami, które są odpowiedzialne za obróbkę powietrza są w tym przypadku wielkie centrale wentylacyjne typu rooftop. Natomiast na mniejszych obiektach w zupełności wystarczają piece nadmuchowe. Zasada działania w obydwu przypadkach jest jednak identyczna

Jeżeli zastanawiasz się nad tym czy ogrzewanie nadmuchowe będzie dla Ciebie odpowiednie, zadzwoń lub napisz do nas – odpowiemy na nurtujące Cię pytania. Może chcesz się spotkać i porozmawiać, chętnie opowiemy o realizacjach podobnych do Twojej gdzie system spełnia swoje funkcje. Wykonaliśmy kilkadziesiąt realizacji na obiektach wielkopowierzchniowych. Niektóre, wybrane przedstawiamy w zakładce realizacje. Nasze instalacje ogrzewają pomieszczenia w budynkach takich marek jak Coca-Cola, Spar, Galposter, Hotel Ruczaj, Ramsat, i wiele innych. Ponieważ nasza firma znajduje się w Krakowie z pewnością w najbliższej lokalizacji najszybciej możemy umówić spotkanie i oszacować czy ogrzewanie nadmuchowe jest najlepszym rozwiązaniem u Państwa, jednakże realizujemy instalacje na terenie całej Polski.

Podsumowując główne zalety systemu ogrzewania nadmuchowego w halach, należy wymienić:

  • szybkość i precyzja w uruchamianiu i wyłączaniu ogrzewania a także oszczędności z tym związane
  • wentylacja mechaniczna w lecie (mała klimtyzacja)
  • możliwość łatwego ingerowania w instalację dokonywania zmian
No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
Comments are closed.

© 2015 AHS Kraków. Wszelkie prawa zastrzeżone.